Як утворюються коралові острови та рифи

Як утворюються коралові острови та рифи: процес, види та вплив людини

Коралові острови — це фантастичні творіння природи. Вони заворожують своєю красою та різноманітністю флори та фауни, але чи знаєте ви, як утворюються коралові острови та рифи? 

У цій статті ми розкажемо найцікавіше: як утворюються коралові рифи, види рифів, як людина впливає на їх існування та багато іншого.

Як утворюються коралові поліпи (рифи)

Коралові рифи утворюються завдяки життєдіяльності колоній коралів, які живуть в тропічних морях. Корали здатні вилучати вапно з морської води, і коли вони помирають, їх скелети залишаються на дні моря. 

З часом, нові колонії коралів ростуть на старих скелетах і утворюють риф. Рифи дуже важливі для морського життя, але вони також під загрозою знищення через забруднення та інші шкідливі впливи людини (про це — розказуємо далі у статті).

Коралові рифи ростуть дууууже дуже повільно. Наприклад, великі рифи ростуть зі швидкістю від 1 до 2 см на рік. Вчені кажуть, що на формування деяких з найбільших рифів знадобилося приблизно 30 мільйонів років. 

Види коралових рифів

Існує три основні типи коралових рифів:

  • Берегові. Так називаються, бо ростуть близько або прикріплені до берегової лінії.
  • Бар’єрні. Знаходяться у декількох кілометрах від берега та виступають природнім барʼєром.
  • Атоли. Це кільце коралів, що оточує лагуну води. Вони утворюються як берегові рифи навколо вулканічного острова. У міру зростання коралів острів занурюється в океан і залишається просто кільце коралу. Деякі атоли настільки великі, що на них живуть люди. Прикладом цього є Мальдіви.

Великий Бар’єрний риф — найбільший у світі кораловий риф. Він складається з 2900 окремих острівців. Довжина Великого Бар’єрного рифу перевищує 2500 км.

Читайте також: Як встановити, налаштувати та видалити розширення у Google Chrome

Як утворюються коралові острови

Коралові острови є результатом десятків тисяч років природних процесів, що відбуваються у теплих тропічних водах. Утворення коралового острова проходить у декілька етапів. 

Розберімося з етапами детальніше.

процес формування коралових островів

Етап 1: Колонії рифових коралів

Перший етап формування коралового острова — формування колоній рифових коралів. 

Ці колонії складаються з мільярдів маленьких безхребетних тварин, які відомі своєю здатністю до симбіозу з карбонатними кістковими екзоскелетами. 

Рифовий корал трапляється в тропічних водах та може рости протягом багатьох років.

Читайте також: Як дізнатися розмір пальця для каблучки

Етап 2: Поступове зростання та руйнування

Далі екзоскелет рифового корала поступово збільшується, який створює плато рифу.

Протягом цього процесу риф поступово зростає, але водночас піддається руйнуванню через дії природних факторів, таких як урагани та цунамі.

Читайте також: Як привчити кошеня до лотка

Етап 3: Формування лагуни

Після поступового зростання рифу та його руйнування формується лагуна. 

Лагуна є великим місцем накопичення води, де мільярди дрібних морських істот розвиваються та допомагають утримувати лагуну у рівновазі.

Читайте також: Як прибрати мішки під очима

Етап 4: Формування острова

Наступний етап — формування коралового острова, який поступово зростає завдяки надходженню матеріалів з лагуни та інших джерел, наприклад, берегової лінії.

Етап 5: Формування атола

З часом, коли рифові корали починають рости з боків, кораловий острів може повністю охоплювати лагуну, утворюючи атол. Атоли є цікавим феноменом природи, який є домом для багатьох унікальних видів морського життя.

Коралові острови є неймовірною природною красою та відіграють важливу роль для багатьох видів морських тварин. Навіть невелика зміна у кліматичних умовах може мати серйозний вплив на ці екосистеми, отже важливо зберігати та дбайливо ставитись до них.

Читайте також: Як позбутися печії: причини на лікування

Де знаходяться коралові острови

Коралові острови зазвичай утворюються на заході тихоокеанської частини Середньої та Південної Америки, в Австралії, Південно-Східній Азії та на південному Сході Африки. Вони розташовані у районах з теплою водою, де глибина становить до 50 метрів.

За більшістю досліджень, коралові острови утворюються на платформі континентального шельфу, який провінційно піднімається з дна океану. Внаслідок такого підняття шельфу на поверхню води, утворюється велика площа теплої та мілкої води, що створює прекрасні умови для росту та розвитку коралів.

Читайте також: Як навчитись плавати: поради для початківців

Також, коралові рифи можуть утворюватись на вулканічних підніжках, які знаходяться на поверхні океану. Проте, у цьому випадку, рифи зазвичай стають глибоководними кількісно меншими за рифи на платформі континентального шельфу.

Коралові рифи покривають менш як 1% океану, але є домом для 25% всіх морських видів.

Вплив людської діяльності на коралові острови

На сьогодні, більшість з коралових островів знаходиться в небезпеці, завдяки погіршенню екологічної ситуації в океанах, глобальному потеплінню та забрудненню води. 

Наслідки цих негативних факторів можуть мати необоротні наслідки для майбутнього коралових рифів та екосистеми в цілому. Тому, важливо піклуватись про довкілля та дбайливо ставитись до нашого океану, щоб зберегти ці прекрасні та надзвичайно важливі формації потужної природи.

У 1980-х роках загальна площа коралових рифів була приблизно 600 тисяч км², однак до 2000 року вона скоротилася до 250 тисяч км². 

Найбільші масиви рифів (приблизно 45% світової площі рифів) знаходяться в морях Південно-Східної Азії: приблизно 14% — у Атлантиці, 17% — в Індійському океані, 18% — в Тихому океані та 6% — у Червоному морі. 

Жахливо, але вже більше третини рифів зникли, і при нинішній тенденції деякі рифи можуть зникнути до 2030 року.

Читайте також: Як запобігти безсонню: досвід та рекомендації

Які фактори негативно впливають на розвиток коралових рифів

Скоріш за все, ви не побачите у нашому списку щось нове, але все ж таки, негативно впливають на розвиток коралових рифів наступні чинники:

  • загальне забруднення води;
  • землеробська діяльність (змивання ґрунту та забруднення вод) також негативно впливати на корали.
  • кліматичні зміни. В результаті підвищення температури води відбувається збільшення ступеня болісної хвороби, яка називається «відбілюванням» коралів;
  • надмірний туризм на коралових островах. Люди завдають шкоди коралам та мешканцям океану, що живуть на цих островах.

Корали — дуже вразливі морські формування, які можуть постраждати від простих дій людини. 

Широкомасштабні спроби екологічної орієнтації та введення екологічних законів можуть допомогти задати поворот у збереженні цих дивовижних формувань.

Висновки

У цій статті ми дізнались про те, як утворюються коралові рифи та яку роль відіграє природа у цьому процесі. Ми з’ясували, що корали є справжніми інженерами природи, здатними утворювати незвичайні структури, які згодом перетворюються на коралові острови.Якщо вам подобаються цікавості від Як? Так!, ви можете поділитися нею у ваших соціальних мережах.

Питання-відповіді про коралові рифи та острови

Як утворюються коралові острови і рифи?

Коралові острови та рифи формуються через десятиліття, накопиченням скелетів коралів, які живуть в морській воді.

Як називають організми які утворюють коралові рифи?

Коралові рифи утворюються з маленьких водоростей, що називають коралами, які утворюють скелети з вуглекислого кальцію на дні морів та океанів.

Скільки є видів коралів?

Існує понад 6 тисяч видів коралів, що живуть в різних місцевостях і морських умовах по всьому світу.