Пігментні плями, мабуть, одні із найпоширеніших косметичних дефектів шкіри. І якщо пігментація на тілі не викликає особливого дискомфорту, то пігментація на обличчі викликає лише одне бажання — позбутись її.
У цій статті Як? Так! поговоримо, чому зʼявляються пігментні плями, як лазер видаляє пігментацію, про переваги методу, протипоказання, як проходить процедура та період реабілітації.
Зміст статті:
Статтю підготувала лікар-дерматолог Мирослава Новосільська, кандидат медичних наук, лікар-дерматолог, трихолог, хірург-трансплантолог.
Чому зʼявляються пігментні плями
Основною причиною появи пігментації є реакція шкіри на ультрафіолетове випромінювання. Іншими словами, часте перебування на сонці без використання захисних засобів, або без їх оновлення протягом дня. Сонячні промені стимулюють вироблення меланіну у клітинах шкіри, і саме цей пігмент забарвлює певні ділянки шкіри у бежевий або коричневий відтінок.
Самостійно пігментація не проходить, може посвітлішати у зимовий період, а весною проявитись знову із новою силою.
Окрім сонячного випромінювання пігментні плями можуть спричинити такі фактори:
- гормональні розлади. Вони виникають через порушення в роботі щитовидної залози, коливаннями естрогену та прогестерону у підлітковому періоді, при вагітності та лактації, настанні менопаузи.
- захворювання організму. Порушення обміну речовин, аутоімунні патології, хвороби ШКТ, гіповітаміноз, гінекологічні та венеричні захворювання, стреси, бактеріальні та вірусні інфекції, ниркова недостатність та інші можуть запустити появу пігментних плям.
- генетична схильність. Шанс появи пігментації шкіри через генетичну схильність доволі висока.
- травми та неправильно проведені косметологічні процедури. Через мікротравмування шкіри та відсутності правильного догляду організм посилено виробляє меланін. Це також може стати причиною утворення пігментних плям.
- прийом фотосенсибілізуючих препаратів. Такими можуть бути деякі антибіотики, контрацептиви та інші. Вони посилюють чутливість шкіри до сонячного проміння та збільшують можливість появи пігментації.
Пігментні плями важко замаскувати тональними кремами і практично неможливо позбутися за допомогою відбілюючих кремів та масок. І хоча порушення пігментації важко піддаються лікуванню, сучасна косметологія досягла значних успіхів завдяки використанню лазерного обладнання.
Завдяки Німецьким та Ізраїльським розробкам в сфері дерматології, видалення пігментації можна проводити двома результативними методами – безпосередньо методом видалення пігментації лазером Alma «Harmony XL Pro» та Фотоомолодженням.
Підбір методів проводить дерматолог при очному огляді пацієнта. При цьому для діагностики лікар бере до уваги розмір плям, глибину проникнення пігменту в шкіру, їх вік та колір.
В моїй однойменній мережі клінік естетичної медицини видалення пігментації лазером рекомендовано при всіх видах пігментних плям, а саме:
- веснянки;
- вікові пігментні плями;
- гіперпігментації шкіри в області рубців та шрамів;
- плями від тривалого перебування на сонці;
- пігментні плями викликані гормональними змінами.
Читайте також: Як прибрати мішки під очима
Як саме лазер видаляє пігментацію
Високоточний лазер Alma «Harmony XL Pro» діє дуже акуратно та ефективно.
Принцип його дії наступний:
- Хвиля лазерного світла напрявляється на пігментну пляму.
- Під впливом лазера руйнується пігмент меланін.
- Пігментна пляма освітлюється та з часом зникає.
Висока ефективність методу лазерного видалення пігментації базується на явищі селективного фототермолізу — меланін поглинає світлову енергію лазера, нагрівається під її впливом та саморуйнується.
При виконанні процедури, лазер ніяк не впливає на здорові клітини, лише на пігментну пляму, процедура є абсолютно безболісною і безпечною. Єдине, що відчуває клієнт – поколювання в оброблюваній ділянці. Кількість таких процедур залежить від того, наскільки глибоко пігментація проникає в шари шкіри.
В більшості випадків, середньостатистична пігментна пляма видаляється за 2-3 сеанси, для більш складних плям знадобиться більше процедур.
Після сеансу, плями на якийсь час темніють, потім на їх місці утворюється кірочка, яку не можна здирати. З кожною наступною процедурою пігментація стає все світлішою і світлішою, до того часу, поки її колір не зрівняється із тоном шкіри. Метод Лазерного видалення пігментації значно ефективніший для розвʼязання проблем із пігментними плямами, проте і метод Фотоомолодження теж має свої плюси.
Процедура Фотоомолодження так само руйнує меланін під впливом світлових імпульсів. Цей метод відрізняється тим, що Фотоомолодження не просто видаляє пігментні плями, але й надає загальну омолоджуючу дію на шкіру. А саме:
- вирівнює загальний колір шкіри, звужує розширені пори;
- видаляє судинну сітку на шкірі;
- зменшує невеликі складки та дрібні зморшки.
Щоб повністю видалити пігментні плями потрібно буде пройти більшу кількість процедур. В середньому 6 сеансів. Зате після Фотоомолодження немає жодного реабілітаційного періоду. Ви зможете повернутись до свого звичного життя одразу після процедури.
Переваги видалення пігментних плям лазером
Можна виділити сім головних переваг видалення пігментних плям лазером:
- Видаленню підлягають абсолютно усі види пігментації. Завдяки 2-м видам лазерного обладнання, представленого в клініках Мирослави Новосільської у Львові та Ужгороді, можна видалити практично будь-який вид пігментації шкіри.
- Максимальна ефективність. Потрібний результат може бути досягнутий всього за 2-3 сеанси.
- Видалення пігментації в усіх шарах шкіри. Звичайні пілінги та відбілюючі косметичні засоби діють лише на поверхні, лазерна ж технологія проникає і в глибокі шари шкіри, тому видаляє надлишок меланіну повністю.
- Швидке відновлення. Період реабілітації після процедури триває мінімум часу.
- Підходить всім. Лазерне видалення пігментації може бути проведене на будь-яких ділянках тіла та обличчя і при будь-якому типу шкіри.
- Омолоджуючий ефект. Лазерний імпульс запускає синтез колагену, стимулює процес оновлення шкіри.
- Мінімальні ризики ускладнень. Завдяки досвіду лікарів в Клініках естетичної медицини Мирослави Новосільської та якості лазерного обладнання, ускладнення зводяться до нуля.
Читайте також: Як позбутися печії: причини та лікування
Чи існують протипоказання до видалення пігментних плям лазером
Перед проведенням процедури необхідно розказати спеціалісту про всі лікарські препарати які приймає клієнт.
Не рекомендовано проводити процедуру при прийомі препаратів, які мають фотосенсибілізуючу дію, оскільки вони посилюють чутливість до світла, сонячних променів, та можуть викликати побічні ефекти.
До інших протипоказів відносимо:
- вагітність, період годування груддю;
- онкологічні захворювання, незалежно від стадії;
- епілептичні напади;
- шкірні захворювання на ділянках, які необхідно обробити лазером;
- запальні процеси в організмі, що спровокували підвищену температуру тіла;
- аутоімунні захворювання;
- цукровий діабет, а також інші прогресивні хронічні захворювання в активній стадії;
- у випадках, коли нещодавно було проведено агресивні косметологічні процедури (хімічні пілінги та інші).
Читайте також: Як позбутися прищів на обличчі назавжди
Підготовка до проведення процедури видалення пігментації лазером
Для найкращого результату від процедури рекомендовано пройти підготовчі заходи.
Два тижні заздалегідь, не слід засмагати та відвідувати солярій. Не вживати фотосенсибілізуючі препарати. Такими можуть бути деякі антибіотики тетрациклінового ряду, сульфаніламіди, фторхінолони, контрацептиви та інші.
За тиждень до процедури слід уникати травмування поверхні шкіри, в тому числі хімічними пілінгами, не використовувати креми з ретиноїдами та відмовитися від відвідування лазні і сауни.
На першій консультації в Клініці естетичної медицини Мирослави Новосільської, дерматолог проводить огляд стану шкіри, та орієнтує, чи варто проводити лазерну процедуру одразу, чи краще перенести на інший, безпечніший термін.
Читайте також: Як позбутися кавової залежності
Як проходить процедура лазерного видалення пігментації
Спеціаліст запрошує клієнта до кабінету, ретельно оглядає стан шкіри, проводить збір анамнезу та підбирає відповідний режим для лазерного видалення пігментних плям.
Важливо надати лікарю повну інформацію про уже проведені процедури для боротьби з пігментацією, поверхневі засоби та лікарські препарати, які приймає клієнт. Якщо протипокази відсутні, спеціаліст розпочинає процедуру:
- видаляє зі шкіри забруднення, обробляє антисептиком;
- на очі пацієнту одягають світлонепроникні окуляри;
- лікар розпочинає точкову дію лазерним променем на проблемні ділянки;
- по завершенню процедури фахівець наносить на обличчя відновлювальний крем та сонцезахисний засіб.
Читайте також: Як вибрати стоматолога
Як доглядати за шкірою після лазерного видалення пігментації
Після проходження процедур дерматолог видає рекомендації постпроцедурного догляду.
Для виключення побічних ефектів, два тижні після видалення пігментних плям, важливо дотримуватися таких правил:
- Не відвідувати солярій та не засмагати.
- Обов’язково наносити сонцезахисний крем.
- Оброблювану ділянку необхідно змащувати антисептичними та загоювальними засобами.
- Коли на шкірі зʼявляться кірочки, їх в жодному разі не можна здирати, потрібно дочекатись коли вони відпадуть самі.
Читайте також: Як зупинити кров з носа
Крім загальних правил, лікарі в Клініці естетичної медицини Мирослави Новосільської, можуть дати індивідуальні рекомендації по догляду.
Варто відзначити, що шкіра схильна до пігментації вимагає особливого догляду, зокрема спеціальної освітлюючої і відбілюючої косметики та якісного сонцезахисного засобу.
Лікар дерматолог допоможе підібрати засоби, що ідеально відповідають потребам шкіри клієнта, допоможуть запобігти появі пігментних плям або, як мінімум, відтермінувати їх появу.
Автор статті:
Мирослава Новосільська
Кандидат медичних наук. Лікар-дерматолог, трихолог, хірург-трансплантолог. Президент Української Асоціації хірургічного відновлення волосся, член ISHRS. Почесний член Факультету Fue Asia Academy
Стаж роботи 20 років.