Як продовжити молодість мозку

Як продовжити молодість мозку

Чому одна людина у свої 55 років — щаслива, активна, у гарній фізичній формі та виглядає на 10 років молодшою від фактичного віку, а інша людина у свої 55 — виглядає старою, сумною, та закритою?

Все це залежить від способу життя, мислення та фізичних активностей. Не вірите?

А якщо ми скажемо, що багацько факторів покращують активність мозку та гальмують його старіння? Теж не вірите?

В цій статті Як? Так! ділимося 8 порадами, які допоможуть продовжити активність мозку та пояснюємо, як саме все це повʼязано.

Вчиться новим навичкам

Звичайно, всі ми звикли чути, що «треба розгадувати кросворди», щоб підтримувати активність мозку. Але насправді, кросворди — така собі вправа для мозку.

Краще — вчиться більш цікавим навичкам.

Наприклад, можна навчитися грати на музичному інструменті, розпочати вивчення іноземної мови або будь-що — що ви ніколи не робили, бо не мали часу на це.

Але тут важливо, щоб ваша нова активність — була дійсно цікавою для вас.

Чому ми пропонуємо музичні інструменти або вивчення мови

Гра на музичних інструментах, як і вивчення мови — розвивають памʼять, увагу, моторику, гнучке мислення. Купа переваг.

А вивчення мови, згідно з дослідженнями, «відкладає» розвиток хвороби Альцгеймера як мінімум на пʼять років.

А ви знали, що у музикантів вірогідність виникнення деменції на 60% нижча, ніж у людей, які не грають на музичних інструментах?

Бережіть слух

Ми згодні, порада звучить трохи дивно — розберімося детальніше.

Існує звʼязок між інтелектом та слухом. 

Якщо у вас проблеми зі слухом, від цього страждає мозок. Наприклад, часткова втрата слуху збільшує навантаження на увагу та зменшує кількість сірої речовини.

Враховуючи дослідження вчених, за шість років життя з проблемами зі слухом, когнітивні здібності мозку можуть скоротитися на 24-25%.

Читайте також: Як відбілити кросівки вдома

То ж що ми можемо робити з цим, щоб зберегти молодість мозку?

Спробуйте звертати увагу на шум навколо вас та зменшити його вплив на вуха. Наприклад, більшість молоді полюбляє на повній гучності слухати рок у навушниках, але мало хто знає, що навіть 15-20 секунд від такого прослуховування музики шкодить слуху.

Ба більше, навіть коли ви користуєтеся феном, проходите повз будівельного майданчика — це теж негативно впливає на слух.

Читайте також: Як навчитись плавати: поради для початківців

Правильно харчуйтеся

Правильне харчування позитивно впливає на імунітету, вберігає від появи різних захворювань, уповільнює старіння клітин мозку.

Не вірите?

Наприклад, холестерин накопичується в артеріях, таким чином обмежує доступ крові до мозку. А коли кисню менше, ніж це дійсно потрібно, це негативно впливає на активність мозку.

Але є і користь від певних речовин.

Наприклад, Омега-3, вітаміни D та B-12 — уповільнюють старіння мозку. 

Якщо у вас є знайомі, які полюбляють рибу та часто її вживають впродовж життя, ви можете побачити, що у них досить непогано зберігаються когнітивні здібності.

Читайте також: Як повернути квитки Укрзалізниці

Веселіться, наче вам знову 18 років

Напевно — найкрутіша порада.

Коли ми кажемо веселитися — це більше про різноманітні активності та спілкування з іншими людьми.

Спілкування з друзями та родичами стимулює нас, надихає на експерименти, розслабляє та відволікає від стресів та депресії. 

У найактивніших у соціальному плані людей шанси на зниження когнітивної активності протягом 12 років менше на 70% порівняно з тими, хто веде замкнений спосіб життя. 

Читайте також: Як розпізнати інсульт та надати першу допомогу?

Займайтеся спортом

Розуміння зв’язку між мозком і м’язами часто не зрозуміле, на перший погляд, але підтримання тіла у хорошій фізичній формі є важливим фактором для збереження здоров’я мозку. 

Фізичні навантаження не лише сприяють кращому кровообігу до мозку, а й стимулюють вироблення протеїнів, які сприяють росту та розвитку нейронних мереж.

Вплив руху — неймовірний, протягом усього життя. Школярі, які йдуть до школи пішки, зазвичай краще навчаються, а пенсіонери, що регулярно гуляють, демонструють кращу пам’ять та більшу зосередженість.

Для підтримки мозкової активності корисні різноманітні фізичні практики, від легких аеробних тренувань до силових занять і навіть бодібілдингу. Оберіть спорт, який найбільше відповідає вашому поточному рівню фізичної підготовки.

Читайте також: Як сушити яблука на зиму

Які спортивні активності рекомендуємо

Згідно з останнім дослідженням з журналу NeuroImage, вчені визначили найефективніші вправи, які сприяють збереженню здоров’я мозку та пояснили, чому вони корисні.

У дослідженні взяли участь 180 літніх людей, які вважалися здоровими, але неактивними. 

Вони були розділені на три групи: 

  • перша — займалась ходьбою;
  • друга — танцями;
  • третя — виконувала вправи на розтяжку та рівновагу. 

Вчені прийшли до висновку, що аеробні вправи мають найбільший корисний вплив на мозок. Учасники груп ходьби та танців показали збільшення білої речовини, особливо у тих областях, які відіграють роль у пам’яті та виконавчій функції. 

Люди, які ходили, мали покращення пам’яті і змогли краще запам’ятати свої спогади після дослідження. Проте група, що виконувала рухи по рівновазі та розтяжці, не показала жодних переваг для мозку, а навіть зафіксувала нормальне зниження білої речовини.

Читайте також: Як розморозити мʼясо: три ефективні способи

Це дослідження підкреслює важливість аеробних вправ для здоров’я мозку та пам’яті. Результати дослідження дають підставу розглядати зміну способу життя з метою покращення мозкової активності, щоб забезпечити собі довше та якісніше життя.

Хоча всі види вправ важливі для різних функцій, якщо ви бажаєте підтримати здоров’я вашого мозку, це дослідження підтверджує, що найкраще виконувати аеробні вправи, такі як біг, енергійна ходьба, плавання або їзда на велосипеді.

Читайте також: Як прибрати мішки під очима

Пробуйте щось нове

Коли ви пробуєте щось нове — ви отримуєте нові емоції та гарний настрій.

Крім цього, нові активності (спорт, професія, ремонт на кухні) потребують активності мозку, а значить це «тренажер» для нього.

Читайте також: Як зберігати банани правильно

Мінімізуйте вплив стресу

Звичайно, ми не можемо уникати всіх потенційно стресових ситуацій. Це дуже складно.

Але ми можемо змінити своє ставлення стресових обставин. Не нервуйте, не кричіть, намагайтеся бути спокійним та розсудливим у будь-якій ситуації. 

Ба більше, спробуйте аналізувати ситуацію: дуже часто ми стресуємо та нервуємося у ситуаціях, які не можемо змінити. То ж який сенс нервувати, якщо це вже відбулося, якщо ми не можемо на це впливати? 🙂

Читайте також: Як позбутися печії: причини та лікування

Підтримуйте режим сну

Постійний недосип — біда для мозку.

Недосип активує виробіток бета-амілоїдів та інших речовин, які в надлишковій кількості мають негативний вплив на наш мозок. Наприклад, прискорюють розвиток хвороби Альцгеймера.

То ж рекомендуємо налагодити режим сну: попіклуйся про умови в яких ви спите, тривалість сну, відмовтеся від використання гаджетів та перегляду фільмів перед сном.

Читайте також: Як позбутися панічних атак

Питання-відповіді про активність мозку та покращення когнітивних здібностей

Які методи можна використовувати для підтримки молодості мозку?

Підтримка молодості мозку залежить від різноманітних факторів: здорового харчування, регулярних фізичних активностей, розвитку когнітивних навичок та виконання вправ для мозку, правильного режиму сну, мінімізації стресу.

Які продукти слід споживати для підтримки здоров’я мозку?

Корисними для мозку є риба, яка має у складі Омега-3, фрукти та овочі, горіхи та насіння, які містять антиоксиданти та вітаміни, а також куркума, що має протизапальні властивості.

Які стратегії допоможуть зберегти розумові здібності у похилому віці?

Щоб зберегти молодість мозку, рекомендуємо поєднувати фізичну активність зі здоровим харчуванням, позитивними соціальними зв’язками, постійним навчанням та розвитком нових навичок, що стимулюють мозок.