Як збити температуру дитині

Як збити температуру дитині

Підвищення температури тіла — природна реакція організму на запалення, інфекцію, отруєння та інші впливи. Це не самостійне захворювання, а лише симптом. Наприклад, температура у дитини може піднятися через ГРВІ, отит, пневмонію, перегрівання організму, прорізування зубів у дітей або фактори.

В цілому, підвищена температура допомагає організму боротися зі збудниками, оскільки вона сприяє синтезу захисних антитіл і поліпшенню їх ефективності. Тому, якщо у дитини температура — не підіймайте паніку та не поспішайте застосовувати медичні препарати. 

В цій статті від Як? Так! ви дізнаєтеся, як збити температуру дитині, як надавати першу допомогу, як і коли використовувати жарознижувальні препарати, а також коли слід негайно звертатись до лікаря.

Але спочатку, розберемося як правильно міряти температуру. Це важливо, бо у дитини може і немає температури, а ми вже переживаємо 🤷‍♂️

Зверніть увагу: ця стаття має інформаційний характер та не є закликом до лікування дітей. 

Якщо у вашої дитини піднялася температура та погіршилося самопочуття, рекомендуємо звернутися до лікаря та проводити лікування згідно з його рекомендацій.

Поради для визначення температури у дитини

Температурний діапазон для людини відносно широкий: між 36,4 і 37,6 градусами, а за деякими джерелами може досягати 38. Це зумовлено незрілістю нервової системи та центру терморегуляції.

То ж загальноприйнята норма «36.6» — показник, але не завжди.

Ще, варто враховувати, що температура зазвичай зростає ввечері і знижується на ранок, тому це також слід брати до уваги під час вимірювання. 

За 30 хвилин до вимірювання температури утримуйтесь від гарячих напоїв та фізичного навантаження — щоб отримати більш точний результат. 

Читайте також: Як швидко знизити холестерин

Який термометр найкращій

Існує три типи термометрів: 

 1. Ртутний термометр. Точний, але небезпечний для дітей. 
 2. Безконтактний термометр. Не є дуже точним, похибка може бути до 2-х градусів. 
 3. Електронний термометр. Вважається оптимальним, але за умови правильної експлуатації.

То ж краще використовуйте електронний пристрій для вимірювання температури.

Як збити температуру дитині: перша допомога

Якщо ви виміряли температуру та вона підвищена, ваша задача — надати першу допомогу, забезпечити її комфорт та покращити загальний стан організму. 

Ось декілька кроків, які можна виконати.

перша допомога при високій температурі у дитини

Забезпечте комфортні умови в кімнаті

Температура повітря повинна бути в межах 18-20°C, вологість — від 40% до 70%.

Також лікарі рекомендують часто провітрювати приміщення або тримати вікно в режимі провітрювання.

Одягніть дитину в комфортний одяг

Бажано — з натуральних тканин.

Якщо дитина не має ознобу або відчуття холоду, необхідно зняти зайвий одяг та підгузок (якщо дитина мала). 

Також варто уникати закутування дитини в плед або ковдру «щоб пропотіла», оскільки перегрівання може лише погіршити стан. 

Регулярно перевдягайте дитину, коли помічаєте, що одяг став вологим.

Читайте також: Як позбутися прищів на обличчі назавжди

Робіть та давайте дитині багато рідини

Дитині потрібно пропонувати пити — часто і малими порціями. 

При гарячці важливо забезпечити суттєво збільшену кількість випитої рідини за добу — можна розраховувати за формулою 70-100 мл на кілограм ваги дитини. 

Застосовуйте додаткові методи охолодження

Щоб знизити температуру тіла, можна обтирати дитину водою кімнатної температури в області пахв, під колінами та голову. 

Також, при наявності лікарського призначення та без дискомфорту для дитини, можна застосувати прохолодний душ (але тільки по рекомендації лікаря!).

Читайте також: Як позбутися панічних атак

Не обмежуйте дитину в прогулянках на свіжому повітрі

Прогулянки на свіжому повітрі позитивно впливають на самопочуття дитини, але слід уникати перебування на прямому сонці та перегрівання.

Використовуйте жарознижувальні препарати

Памʼятайте, що жарознижувальні препарати не завжди є необхідними. 

Наприклад, якщо дитина активна та не скаржиться на важке самопочуття, то взагалі можна утриматись від їх застосування, навіть якщо температура досягла 38 градусів.

При високій температурі важливо надавати дитині відповідну підтримку, дотримуючись рекомендацій медичних фахівців і уважно спостерігаючи за її станом.

Детальніше про жарознижувальні препарати та їх застосування

Як ми сказали раніше, використання жарознижувальних препаратів — не є завжди необхідним заходом. Це особливо стосується ситуацій, коли ваша дитина не має симптомів лихоманки або інших захворювань, а також коли вона залишається досить активною, навіть якщо температура досягла 38 градусів за Цельсієм.

Памʼятайте, що жарознижувальні препарати не ліквідують причину підвищення температури, а лише тимчасово знижують її показники. 

Як зрозуміти, що треба використовувати жарознижувальні препарати?

Зверніть увагу на самопочуття дитини, спостерігайте за її поведінкою, особливо на ознаки млявості чи сонливості. 

Якщо ви помічаєте, що дитина має дискомфорт, можливо, зниження температури буде доцільним, щоб полегшити їй стан.

Читайте також: Як ставити та досягати цілей за допомогою методики SMART

Як ефективно збити високу температуру за допомогою застосування жарознижувальних препаратів

Дотримання правил застосування жарознижувальних препаратів — найголовніший аспект у догляді за дітьми під час гарячки. 

Згідно з рекомендаціями дитячих лікарів, у педіатрії дозволені препарати на основі двох діючих речовин — Ібупрофену та Парацетамолу. 

Препарати на основі ібупрофену можуть застосовуватись з 3 місячного віку, проте для дітей до 6 місяців, препаратом вибору є препарат на основі парацетамолу. 

Важливо пам’ятати, що дітям до 3-місячного віку необхідно застосовувати жарознижувальні препарати тільки після консультації з лікарем.

Для правильного дозування препарату важливо враховувати вагу пацієнта, а не тільки його вік, оскільки діти одного віку можуть мати значно різну масу тіла. Водночас недостатнє дозування препарату може призвести до неефективного зниження температури тіла.

Як лікарі рекомендують застосовувати жарознижувальні препарати для дітей до 6 років

Для дітей до 6 років раціональним є застосування пероральних препаратів у вигляді суспензій. Суспензії містять більше діючої речовини у меншому об’ємі, що робить їх більш зручними для застосування.

Перед використанням суспензій обов’язково струсіть флакон, оскільки ліки можуть ділитися на шари, і верхній шар може бути без діючої речовини, що призведе до неефективного зниження гарячки.

Читайте також: Як привчити кошеня до лотка

Що потрібно знати про дозування препаратів

Для правильного дозування препаратів на основі Ібупрофену або Парацетамолу при гарячці у дитини використовуються суспензії, таблетки та супозиторії. 

Розглянемо основні правила дозування.

Дозування суспензійних форм на основі Ібупрофену

 1. Для препаратів з дозуванням 100 мг/5 мл (наприклад, Нурофен), можна застосувати формулу: Кількість препарату (мл) = вага дитини (кг) / 2. Наприклад, дитині вагою 8 кг потрібно дати 4 мл препарату.
 2. Для форте-форм ібупрофену з дозуванням 200 мг/5 мл, застосовується формула: Кількість препарату (мл) = вага дитини (кг) / 4. Тобто, дитині вагою 8 кг потрібно 2 мл препарату.

Дозування суспензійних форм на основі Парацетамолу

Для препаратів з дозуванням 120 мг/5 мл (наприклад, Панадол бейбі), застосовується формула: Кількість препарату (мг) = вага дитини (кг) х 15. Тобто, дитині вагою 9 кг потрібно 135 мг препарату.

Частота прийому: препарати на основі Ібупрофену або Парацетамолу можна приймати не частіше, ніж кожні 6 годин, і не більше 4 разів на добу.

Дозування таблетованих форм

Таблетовані форми дозволені дітям з масою тіла від 20 до 30 кг (віком від 6 до 11 років):

 • Ібупрофен 200 мг (1 таблетка), повторна доза при необхідності через 6 годин, але в будь-якому разі не застосовувати понад 600 мг (3 таблетки) на добу.
 • Парацетамол 325 мг (1 таблетка), повторювати дозу можна кожні 4-6 годин, але не більше 5 таблеток на добу.

Дозування препаратів у формі супозиторіїв (свічок):

Препарати у формі супозиторіїв застосовують тільки у випадках, коли дитина блює або відмовляється від перорального прийому ліків. 

Необхідно дотримуватись вказівок лікаря і не застосовувати їх при діареї. 

Важливо звертатися до медичних фахівців для отримання індивідуальних порад та рекомендацій стосовно застосування антипіретиків для вашої дитини, оскільки правильне дозування та форма лікування можуть залежати від її особливостей та віку.

Читайте також: Як швидко вилікувати нежить: ефективні поради для швидкого одужання

Якого ефекту очікувати після введення жарознижувальних препаратів?

Після введення жарознижувальних препаратів, очікуйте наступних ефектів.

Початок дії препарату: через 30-40 хвилин після прийому.

Повний ефект: настає зазвичай через 1-1,5 години після введення препарату. Дія препарату вважається ефективною, якщо температура тіла знизилась на 0,7-1,5 градуса за Цельсієм. 

Не очікуйте раптового зниження температури до нормальних значень, оскільки такий різкий спад температури може бути навіть небезпечним.

Якщо дитина виблювала препарат

Після введення препарату пройшло до 30 хвилин: Через 15-20 хвилин можна спробувати повторно ввести той самий препарат.

Після введення препарату пройшло від 45 хвилин до години: Ймовірно, частина препарату все ж таки встигнула подіяти, тому очікуємо результат через 30-60 хвилин.

Якщо результат відсутній, можна дати інший препарат, але не той, що дитина виплюнула.

Читайте також: Як встановити, налаштувати та видалити розширення у Google Chrome

Якщо температура тіла не знижується

Завжди дотримуйтеся інтервалів 

Спробуйте дати той препарат, який краще коригує гарячку у вашої дитини, дотримуючись правильних інтервалів (зазначених вище).

Використовуйте додаткові методи охолодження

Спробуйте знизити температуру за допомогою обтирання водою кімнатної температури (не холодною) в області пахв, під колінами, в області шиї та голови.

Будьте обережні з повторними дозами

Якщо ліки виявились неефективними, можна спробувати інший препарат, але з дотриманням інструкції.

Якщо препарати не знижують гарячку, або температура постійно підвищується, негайно зверніться до лікаря. 

В нічний час, при необхідності, викликайте швидку допомогу.

Читайте також: Як розпізнати дефіцит магнію і що з цим робити

Що не слід робити при високій температурі у дитини

Додаємо трохи рекомендацій, щодо методів, які краще не використовувати для збиття температури у дитини.

Що не треба робити при високій температурі у дитини

Проводити обтирання спиртом або оцтом

Такі дії можуть призвести до опіків та інтоксикації через розширені судини шкіри, які виникають внаслідок гарячки.

Застосовувати но-шпу

Не слід використовувати но-шпу, якщо у дитини є фізіологічна фаза перебігу гарячки зі звуженням судин, що може призвести до погіршення стану.

Давати дитині Анальгін чи Аспірин

Прийом Анальгіну в педіатрії не рекомендується через високий ризик ураження печінки та головного мозку.

В свою чергу, аспірин не рекомендується приймати дітям через ризик розвитку синдрому Рея, який може викликати важкі ураження печінки та головного мозку.

Давати дитині гомеопатичні препарати

Ефективність гомеопатичних препаратів не доведена, тому не слід покладатися на них при гарячці у дитини.

Що робити, коли збити температуру у дитини не вдалося або Коли треба терміново звернутися до лікаря

Ось основні причини для термінового звернення до дитячого лікаря:

 1. Висока температура тримається більше 4 днів.
 2. Вам не вдається збити температуру у дитини ліками, які рекомендує дитячій лікар.
 3. Дитина втратила свідомість через погане самопочуття.
 4. У дитини зʼявляються нові симптоми, наприклад, висип.

У разі, якщо ви не можете зв’язатись зі своїм сімейним лікарем або педіатром, зверніться у приймальне відділення найближчої лікарні.

Висновки: що робити, коли у динити висока температура

По-перше, не панікуйте. Якщо температура піднялася, значить організм дитини бореться з захворюванням.

По-друге, проконсультуйтеся з лікарем та дійте згідно його рекомендацій. Памʼятайте, що самолікування дуже часто стає причиною, через яку ситуація стає тільки гіршою.

Якщо стан дитини погіршився, не бійтеся звʼязатися з педіатром ще раз та повторно проконсультуватися щодо подальших дій. Це — нормально 😊

Питання-відповіді про збиття високої температури у дитини

Як збити температуру народними методами?

Ми вважаємо, що народна медицина та самолікування — завжди погана ідея, тому не будемо рекомендувати «народні методи». Рекомендуємо звернутися до лікаря-педіатра.

Як збити температуру без таблеток?

Забезпечте комфортні умови в кімнаті, одягніть дитину в комфортний одяг, робіть та давайте дитині багато рідини, робіть охолоджуючі компреси, не обмежуйте дитину в прогулянках на свіжому повітрі.
І найголовніше: слідкуйте за станом дитини та зверніться до лікаря, якщо дитині стало гірше.